Jak wybrać dobrego projektanta ogrodów - Spraw by Twój ogród cieszył!
16917
post-template-default,single,single-post,postid-16917,single-format-standard,,vss_responsive_adv,qode-child-theme-ver-1.0.0,qode-theme-ver-10.1.1,wpb-js-composer js-comp-ver-5.0.1,vc_responsive
 
jak wybrać dobrego projektanta ogrodów - projekty ogrodów

JAK WYBRAĆ DOBREGO PROJEKTANTA OGRODÓW?

Oto kilka moich sugestii, które pomogą w wyborze projektanta ogrodów.

Po pierwsze i najważniejsze przydomowy ogród zakładamy dla przyjemności.
Poszukajcie kogoś z kim się rozumiecie, u kogo widzicie zaangażowanie poparte doświadczeniem oraz indywidualne podejście.

Zaufanie to podstawa ? to znane stwierdzenie jednak i w projektowaniu ogrodów nie do przecenienia.

Postawcie na kreatywność.

Jeżeli nie jesteście pewni wyboru to zlećcie opracowanie wstępnych koncepcji ogrodu kilku projektantom i wybierzcie najlepszą, tą która najbardziej do was przemawia, tą w której jest najwięcej Was. Koszt takiego rozwiązania jest niewspółmierny z realizacją ogrodu, do którego nie będziecie przekonani.

Nie zapominajcie, że ogród jest dla Was a nie dla projektanta. Projektant powinien uwzględnić wszystkie potrzeby użytkowników ogrodu. Dobry projektant umiejętnie zasugeruje co powinno się znaleźć w ogrodzie i weźmie pod uwagę wymagania Inwestora.

Projekt ogrodu po japońsku

 

Kiedyś zlecono mi zaprojektowanie niewielkiego ogrodu japońskiego można by pomyśleć, że nic prostszego kilka iglaków i trochę kamienia, jednak Inwestorzy przez pewien okres przebywali w Japonii. Chcieli bym zrozumiał ich oczekiwania i stworzył ich ulubiony tokijski ogród. Inwestorzy wiedzieli dokładnie czego chcą jednak potrzebowali pomocy w przestrzennym zorganizowaniu całości kompozycji. W ten sposób powstał piękny japoński ogród, miejsce przywołujące wspomnienia, wprowadzające harmonię i spokój w codzienność.

W przypadku gdy pewne rozwiązania nie będą możliwe, lub kompozycyjnie nie będą ze sobą spójne projektant powinien wyjaśnić swoje obawy.

Design w ogrodzie jest ważny, projektant powinien wskazywać elementy wyposażenia ogrodu i rozwiązania przestrzenne pasujące do architektury i charakteru domu. Dom wraz z ogrodem powinien tworzyć kompletny i spójny obraz.

Myśl perspektywicznie – utrzymanie ogrodu na lata

 

Projektant zawsze musi pamiętać o przyszłym utrzymaniu ogrodu, na który znaczny wpływ mają dobór roślin, materiałów i rozwiązania przestrzenne.

Pamiętajcie, że brak rozwiązań poszczególnych elementów na etapie projektu przyczyni się do komplikacji podczas realizacji ogrodu oraz trudnego do przewidzenia efektu końcowego.

To zaledwie kilka wskazówek jednak uważam, że są one bardzo istotne i będą rzutować na przyszłą współpracę